Chrobák slečny Bensonovej - Rachel Joyce

26.07.2021
"Dobrodružný román o tajuplnej expedícii do Novej Kaledónie a sile skutočného priateľstva"
"Dobrodružný román o tajuplnej expedícii do Novej Kaledónie a sile skutočného priateľstva"

Vyniká nie len originálnou obálkou, ale aj rovnako originálnym a neobyčajným obsahom. Skvelá kniha.


Vydavateľstvo: Grada        Rok vydania: 2021        Počet strán: 392        Väzba: pevná        Žáner: beletria (dobrodružný, historický, spoločenský román)


Margery Bensonová sa nepokladá za najšťastnejšiu osobu. Jedného dňa je toho na ňu už toľko, že sa odrazu spontánne rozhodne splniť si svoj detský sen - objaviť doposiaľ nepreskúmaného zlatého chrobáka. Nachádzať by sa mal v ďalekej Novej Kaledónii a aby ho Margery našla, bude potrebovať asistenta. Zverejní inzerát na túto pozíciu a stretáva sa tak so ženou, s ktorou by sa za iných okolností určite nikdy nestretla. Až vyzývavo nápadná Enid je od začiatku samé tajomstvo a problém. Obe sa však ocitnú na jednej lodi a spolu prekonávajú všetky nástrahy dobrodružnej a vzrušujúcej výpravy. Spoznávajú tak ohromujúcu silu priateľstva, v ktoré ani jedna z nich nedúfala. 

Chrobák slečny Bensonovej nie je len taký  obyčajný dobrodružný román s hlavnou hrdinkou, ktorá, chuderka, zjedla všetku smolu sveta a nič v jej živote nevychádza tak, ako by chcela. Miestami sa príbeh tváril veľmi vážne až melancholicky a miestami chytil zvláštny vtipný, parodický nádych. To, čo sa slečne Bensonovej dialo a to, ako to autorka popísala, bolo občas naozaj na zdvihnuté kútiky úst. V kombinácii s trochu pojašenou Enid - vynikajúca akčná komédia 😀👍. AVŠAK, keď som v knihe pokračovala ďalej, rýchlo som prišla na to, že kniha v sebe skrýva oveľa, ale naozaj oveľa, oveľa viac ❤️.

Tento príbeh sa rozhodne netočí len okolo pátrania po tajomnom chrobákovi. Okrem dobrodružstva a akcie je plný emócií, ktoré vás rozhodne zasiahnu 💔. Je o skrývaní sa, nie len pred minulosťou, ale aj pred sebou samým. O strachu a sile našich túžob. O sile priateľstva, ktoré vzniká aj napriek rozdielom a aj napriek tomu, že oň nemáme záujem. O šokujúcich tajomstvách a v neposlednom rade je to príbeh o nebezpečenstvách života (tých, o ktorých veľmi dobre vieme, ale aj tých, ktoré prichádzajú nečakane a vedia nemilo prekvapiť).

"Chrobákom nemala problém rozumieť. S ľuďmi to už bolo ťažšie."

Ako veľké plus tejto knihy pokladám pútavo popísané cestovanie a prostredie, v ktorom sa hlavné hrdinky ocitnú. Všetko akoby ste mali priamo pred očami a prežívali spolu s nimi. Dej je posadený do obdobia tesne po druhej svetovej vojne a tak vás pri hľadaní chrobáka čaká naozaj dlhá cesta na opačný koniec sveta a množstvo problémov s tým spojených. A že ich bolo naozaj dosť 😅😂.

"Nebola si celkom istá, čo rozumela pod pojmom domov. To slovo v nej neevokovalo miesto, odkiaľ človek pochádza, ale skôr vec, ktorú nosí so sebou - ako kufor. A ten sa dal ľahko stratiť."

Originálnosť príbehu tkvie aj v úsmevných a zábavných scénach (realistických a ľudských), dobre vyskladaných dialógoch a krásne rozvinutých pocitoch hlavných postáv. Nečakajte nič tradičné, toto je skutočne veľmi neobyčajný príbeh, ktorého záver vás dostane do kolien 💔.

"Veci, ktoré sa nám prihodia, z nás nerobia, kým sme. To si vyberáme sami."

Opäť teda kvalita 👌a môj zoznam najlepších kníh za tento rok sa akosi predlžuje😱.

Ďakujem vydavateľstvu Grada - za poskytnutú knižku a možnosť prečítať si tento úchvatný príbeh🥰.

5⭐/5⭐