Chlapec a veľkonočné dobrodružstvo – Katarína Buffa, Peter Buffa

11.03.2024

Dokonalá veľkonočná knižka pre všetkých malých dobrodruhov.  


Vydavateľstvo: Fortuna Libri (Junior)        Rok vydania: 2024        Počet strán: 72        Väzba: pevná        Vekové odporúčanie: 4+ 


Starí rodičia pozvú svojho vnúčika na prázdniny na Veľkú Noc. Keď docestuje do dedinky, v ktorej akoby zastal čas, čaká ho viacero prekvapení. Medzi prvými je dievčatko, sesternica, s ktorou si rýchlo nájdu spoločnú reč. Pre oboch starká pripravila dôležitú úlohu. Nájsť na dvore neobyčajnú sliepku a jej špeciálne veľkonočné vajce. Deti sa nadšene pustia do hľadania, vďaka ktorému zažijú naozaj veľké dobrodružstvo.

Asi nemusím zvýrazňovať, že táto krásna detská knižka dokáže upútať už hneď na prvý pohľad nádhernými ilustráciami 😍. Tie sú pri detských knihách polovica úspechu a tú druhú polovicu dopĺňa milý príbeh plný zvieratiek, priateľstva, jarného nádychu a túžbe po objavovaní. 

Príbeh zaujme aj detičky 3+ (naša malá je dôkazom) ale celkovo by som knihu odporučila skôr od štyroch rokov. Textu je tu totiž o niečo viac a nemožno o ňom povedať, že je stručný. Naopak, autori sa krásne vyhrali s prostredím a vďaka peknému opisnému jazyku sa deti vo svojich predstavách môžu preniesť priamo na miesto diania. Každá strana prináša niečo nové, zaujímavé alebo pútavé a tak dokáže udržať pozornosť malých dobrodruhov. Veľmi oceňujem aj niektoré vtipne ladené scénky a situácie, pri ktorých sa naše deti zakaždým smejú 👍. Podobne sú ladené aj ilustrácie (napríklad dôležito tváriaci sa červotoč s krompáčom a mapou alebo kurník, ktorý evokuje obývačku starých rodičov). 

Knižka si zaslúži pozornosť aj pre spájanie súčasných a ľudových prvkov do jedného krásneho celku. Nechýbajú ľudové motívy a nádych starých čias cítiť takmer z každej stránky. My dospelí si nostalgicky zaspomíname na prázdniny strávené na dvoroch našich starých rodičov 🥰 a deti zažijú niečo nové, čo sa v dnešnej dobe už len tak nevidí. Veď ktoré dieťa vie, čo je to gánok, sypanec alebo ktoré bylinky nám môžu pomôcť pri rôznych neduhoch? Toto všetko (a veľa iného) sa deti dozvedia, keď si s nimi knihu prečítate 😉.

Na knihu by som mohla použiť naozaj veľa superlatívov. Ani neviem kde by som začala. Od ilustrácií, cez text. Táto kniha je pre deti nie len zábavná, ale aj poučná. Má všetky predpoklady zaujať. Deti sa z nej veľa naučia, objavujú nové veci a skúmajú nepoznané. Dokonalé veľkonočné dobrodružstvo ❤️. 

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujeme vydavateľstvu Fortuna Libri. 


Od autorov máme doma aj ich vianočnú detskú knižku Chlapec a vianočná šiška. Určená pre deti 3+, menej textu, krásne ilustrácie a milý jednoduchý príbeh. Určite môžeme tiež odporúčať 😉.