Čakáme na Vianoce (Adventný kalendár s tradičnými slovenskými zvykmi) - Elena Slobodová, Elena Rabčanová

04.11.2023

Posledné roky vnímam a registrujem akosi viac a viac knižných kalendárov. Som tomu rada, lebo si na každý rok môžeme vybrať iný. Na tohtoročné očakávanie Vianoc to bude práve tento.  


Vydavateľstvo: Fortuna Junior        Rok vydania: 2023        Počet strán: 20        Ilustrácie: Elena Rabčanová     


Čakáme na Vianoce je formátovo prekvapivo veľká kniha s tvrdými stranami a 24 otváracími okienkami. Okrem toho, že sa deti čo-to dozvedia o tradičných slovenských zvykoch spojených s adventom alebo Vianocami, pod okienkami si nájdu aj rôzne úlohy, návody alebo tipy na predvianočné činnosti.

Knižka vzdáva poctu kráse slovenskej architektúry a na každej dvojstrane máme tú česť s nejakou kultúrnou pamiatkou (drevený artikulárny kostol Leštiny, obec Čičmany, skanzen Vlkolínec a pod.) Priznávam sa, že som nespoznala všetky miesta ale vám sa to možno podarí 😉.

Textu v knihe nie je veľa. Nachádza sa na prvej a poslednej strane a pod okienkami. Osobne s tým nemám žiadny problém a myslím si, že ani deti text vyslovene nepotrebujú a sústreďujú sa skôr na ilustrácie. 

Čakáme na Vianoce sa prezentuje ako kniha s tradičnými slovenskými zvykmi ale v tomto smere musím byť aj trochu kritická. Určite mnohí dostanú šok, keď zbadajú Mikuláša na lietajúcich saniach so záprahom sobov 🙈. Mikulášska pokrývka hlavy a palica toto faux paus nezachránili🤦‍♀️. Žiaľ, aj pod mnohými okienkami sa namiesto tradičných zvykov spomínajú skôr tie súčasné (kupovanie stromčeka či Mikulášske balíčky z celofánu). Deti sa síce dozvedia aj o tom, čo sa kedysi robilo na Barboru alebo na Luciu. Avšak, je toho trochu málo. 

Teším sa na adventné obdobie, kedy si s deťmi budeme túto knihu čítať a prezerať. Určite ich nadchnú aktivity a informácie pod okienkami. Pekne ukážu aj ilustrácie s pamiatkami, kde sa otvára priestor porozprávať sa o nich s deťmi, prípadne ich navštíviť. Čo sa týka tradičného nádychu, ten má kniha hlavne vďaka spomínaným pamiatkam. Ak by sme z názvu vynechali informáciu o tradičných slovenských zvykoch, knihe by to iba prospelo. Spomínané sú tam len okrajovo ako pár základných informácií z minulosti. Knižka v tomto smere síce nevyužila potenciál, ktorý mala, ale aj tak bude pre deti pekným a príjemným spoločníkom na adventné obdobie ❤️🎄.  

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri.