Bylinková terapia - Monika Golasovská

05.12.2021
"Liečivé elixíry pre zdravie a krásu"
"Liečivé elixíry pre zdravie a krásu"

Človek je prepojený s prírodou, patrí do nej. V dnešnej dobe sa od nej skôr vzďaľuje a cestu späť si hľadá len ťažko. Táto kniha nám však k tomu návratu dopomôže. Ukáže nám čo všetko a ako môžeme čerpať z prírody. Pretože to je, koniec koncov, pre človeka to najprirodzenejšie 🥰. 


Vydavateľstvo: Grada        Rok vydania: 2021        Počet strán: 256        Väzba: pevná        Žáner: odborná/náučná literatúra


Musím sa priznať, že bylinkových kníh mi prešlo cez ruky naozaj mnoho. Otec je vášnivý zberateľ (občas viac kníh z tejto oblasti ako byliniek) ale namiesto toho aby ma zaujali, ma skôr odradili. Presýtené množstvom informácií, ktoré nevyužijem, komplikované recepty, ktoré aj tak nebudem vedieť pripraviť a neznáme bylinky, ktoré by som sa bála zbierať. K tomu chaotické usporiadanie a iba suché ničím nezaujímavé opisy ako z učebnice. To je aj hlavný dôvod, prečo u mňa v knižnici ešte žiadna bylinková kniha nenašla svoje miesto. Teraz je tu však táto novinka a ja môžem s pokojným svedomím prehlásiť, že ma chytila za srdce ❤.

Bylinková terapia ma v prvom rade zaujala najmä preto, že nejde o klasický herbár, kde máte zoznam byliniek a informácie o nich. Kniha toho skrátka ponúka o niečo viac 😉. Je rozdelená podľa ročných období, vďaka čomu sa hneď stáva zrozumiteľnejšia a otvorenejšia tomu, čo práve potrebujete. Rýchlejšie a jednoduchšie sa dozviete čo nám ktoré ročné obdobie ponúka a zároveň to potom nie je len o suchom vymenovaní byliniek a ich vlastností. 

Hoci píšem, že kniha nám toho ponúka oveľa viac, nemusíte sa báť, že vás zahltí množstvo informácií, z ktorých by ste aj tak polovicu v skutočnosti nevyužili 😀🙈. Vďaka rozdeleniu podľa ročných období sa autorka mohla zamerať aj na kapitoly o tom, čo je pre dané obdobie typické. Napríklad, na jeseň sa dočítate o koreňoch, jesennej rovnodennosti, stromoch, kroch a plodoch jesene. Na jar o pukoch, skorých zelených burinách alebo Valpurginej noci. Cez leto vám autorka objasní moc slnovratových a svätojánskych rituálov, predstaví kvety letných záhrad a divokých lúk a zameria sa na ženské bylinky. Možno vás dokonca prekvapí, že aj v zime nám príroda ponúka svoje dary, aj keď je ich možno o niečo menej. 

"Všetko je okolo nás, stačí mať len otvorené oči, myseľ a srdce."

 Autorka nám predstavuje najpoužívanejšie a najznámejšie bylinky, o ktorých sa dozviete aj čo ste nevedeli a tieto nové poznatky budete vedieť aj patrične využiť. Konkrétne bylinky sú predstavované nasledovne: latinský názov, krátke predstavenie, zber, liečivé účinky, ľudové tradície a magické rituály, rozdelenie využitia zvlášť pre ženy, mužov, deti a často aj zvieratá, a nakoniec receptár s už konkrétnymi prípravkami, ktoré si môžete z byliniek pripraviť. Niekde nájdete navyše aj dôležité upozornenia, ktoré je potrebné vedieť hneď. Veľké plus je pre mňa najmä rozdelenie účinkov zvlášť pre obe pohlavia a osobitne pre deti 👍. Ako matka by som deťom rada ponúkla aj bylinkové preparáty ale často sa bojím, či sú pre ne vhodné. Teraz už budem vedieť. Prekvapením bola pre mňa napríklad púpava a fakt, že by ju nemali užívať deti do dvoch rokov. Prečo? To už sa dozviete v knihe 😉.

Veľmi pútavým bonusom sú strany venované slovanským bohyniam, zvykom a tradíciam. Dokonca, ako som už aj spomenula, pri väčšine byliniek nám autorka ponúka krátky odsek "ľudové tradície a magické rituály", kde sa dozviete rôzne zaujímavosti. Mňa osobne prekvapilo, že pŕhľava sa spájala s posmrtným životom a často sa používala aj na "cesty" do podsvetia. Vrecúško naplnené semienkami a vňaťou pŕhľavy vás ochráni pred prekliatím.

Bylinková terapia mi okamžite prirástla k srdcu ❤️. Listovala som si v nej tak dlho, až som sa pristihla, že ju čítam a slušný kus som rovno aj prečítala 😀. Je písaná veľmi pútavo, s dôrazom na tajomnú alchýmiu a mágiu kolobehu života. Zaspomínala som si na detské časy, keď sme trávili prázdniny u babky. Trhali sme skorocel, keď sme sa niekde odreli, zbierali mladú žihľavu do praženice alebo si na prameni mydlili ruky mydlicou.

Aj keď sa nepovažujem za úplného laika v oblasti byliniek (rozhodne ani za nijakého odborníka), kniha mi poskytla množstvo nových informácií, o ktorých som nikdy predtým nepočula. O tom, že čím je nechtík  tmavší, tým je liečivejší, o tom, že echinacea je indiánska bylinka a volajú ju aj indiánske slnko alebo o tom, že kôra magnólie (áno, toho ozdobného stromu, o ktorom som si skôr myslela, že je jedovatý 🙈😀) pomáha pri chudnutí. Nechcem vám toho prezrádzať príliš veľa. V knihe si podľa mňa každý nájde to svoje, čo ho najviac zaujme, čo najviac aktuálne potrebuje vedieť. A keď si k tomu ešte pripočítate tie krásne ilustrácie a celkovo nádhernú vizuálnu stránku, myslím, že máte knihu, ktorá vám bude robiť dokonalého spoločníka po celý rok.

PS: toto je aj vynikajúci tip na darček pre všetkých, ktorí majú radi prírodu.   

Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada.

5⭐/5⭐