Bude to bolieť - Adam Kay

21.04.2022

Denník mladého lekára, ktorý sa nakoniec po rokoch štúdia medicíny a po ďalších rokoch praxe, rozhodol tohto povolania vzdať...


Vydavateľstvo: Aktuell        Rok vydania: 2020        Počet strán: 200        Väzba: pevná        Žáner: denník

Ak nie ste lekár, nepracujete v zdravotníctve, zrejme si len ťažko viete predstaviť, čo všetko so sebou táto práca obnáša. Bude to bolieť je kniha - denník, kde je hlavným hrdinom sám autor, ktorý vám otvorí pohľad na iný svet. Svet, kde máte zodpovednosť za životy iných, kde ten svoj život takmer nežijete a kde za pomoc iným dostávate almužnu, za ktorú si nemôžete dovoliť ani vlastný byt, v ktorom by ste aj tak len prespávali, keďže väčšinu času trávite v práci. Toto všetko sa hlavný hrdina (a teda zároveň autor knihy) rozhodol dobrovoľne podstúpiť a niekoľko rokov pracovať ako gynekológ, pôrodník. Nádoba trpezlivosti však jedného dňa pretiekla. Prečo? To sa už dozviete v knihe 😉.

Aj keď sa z mnohých komentárov na knihu na zadnej obálke nazdávate, že pôjde o niečo vtipné alebo zábavné, určite vás príbeh hneď v začiatkoch vyvedie z omylu. Autor síce má svoj typický sarkastický humor, miestami uštipačný alebo dokonca arogantný (nie všade mi jeho "vtipkovanie" sedelo 🤷‍♀️), no veľmi rýchlo prídete na to, že ide skôr o akýsi štít, formu ako všetko to čo zažíval zvládnuť bez ujmy na psychickom zdraví. Ako sa nad tým všetkým povzniesť, aj keď sa nad tým povzniesť skrátka nedá.

Kniha prezrádza mnoho o zdravotnom systéme v Anglicku, ktorý mi prišiel až znepokojujúco podobný tomu nášmu. Miestami šokujúci ale o to zaujímavejší pohľad do zákulisia, keď vidíte ten nemocničný ruch z pohľadu lekára. Pri čítaní som si zaspomínala na moje hospitalizácie a mnohé situácie, ktoré sa v nemocnici denne odohrávajú a tentokrát som ich videla z iného uhla 😳👍.

Vďaka forme denníkových záznamov a svižnému tempu sa príbeh číta naozaj rýchlo. Niektoré autorove zážitky ma v skutku zaujali, boli silné, občas smutné, občas veselé, absurdné alebo nechutné. Našlo sa aj pár takých, ktoré pôsobili oproti ostatným skôr bezvýznamne a myslím, že ich nebolo nevyhnutné spomínať. Ale keďže ide naozaj častokrát len o krátke odseky, zagúľala som očami a čítala ďalej 😀.

V konečnom dôsledku je kniha skôr o tých silných momentoch. O maličkostiach, drobnostiach alebo sekundách, ktoré rozhodujú o osudoch ľudí. O hranici medzi životom a smrťou. O tom, že aj zdravotníci a lekári sú len ľudia (akurát v ich povolaní neexistuje spojenie: "mýliť sa je ľudské", oni sa v dôležitých momentoch mýliť jednoducho nesmú 😰). 

Záver knihy, a teda momenty, ktoré boli zlomom v autorovom živote, som ešte niekoľko dní po prečítaní knihy nemohla dostať z hlavy. Veľa ma v knihe prekvapilo, veľa som sa aj dozvedela. Priznávam, nechcela by som ju čítať tehotná, niektoré veci v tom období radšej nechcete vedieť, ani si ich predstavovať. Ale mimo tohto obdobia je táto kniha určite dobrý výber a ja rozhodne odporúčam 😉.

PS: na koniec ešte musím pripomenúť (aj vzhľadom na súčasnú podivnú dobu), aby sme si prácu lekárov a zdravotníkov vážili, boli im vďační za to, že sa o nás starajú a sú ochotní obetovať svoje potreby pre tie naše ❤️. Nemajú to jednoduché (čo sa dozviete aj v knihe) a musia mať tak akurátne množstvo empatie, aby vedeli s láskou pomáhať, ale zároveň aby ich neustály pohľad na ľudské utrpenie nezložil. 

4⭐/5⭐