Bábkové divadlo - M. W. Craven

25.08.2019
"Vrah je bližšie, než sa zdá."
"Vrah je bližšie, než sa zdá."

Na to, že Bábkové divadlo je autorova prvotina, musím obdivne zatlieskať 👏. Túto detektívku som si skutočne užila.


Vydavateľstvo: Ikar        Rok vydania: 2019        Väzba: pevná        Počet strán: 368        Žáner: detektívka


V Anglicku vyčíňa sériový vrah - Spaľovač. Svoje obete neľútostne upaľuje v prehistorických kamenných kruhoch typických pre oblasť Cumbrie. Nechanecháva za sebou žiadne hmatateľné stopy a vyšetrovanie tak viazne na mŕtvom bode.

Keď sa však na tele poslednej obete objaví nápis s menom suspendovaného detektíva (Washington Poe), polícia sa rozhodne privolať ho naspäť do služby.

Spolu s nespoločenskou a trochu svojskou Tilly Bradshawovou sa púšťajú do riešenia vrážd a hľadajú spojitosti tam, kde ich iní nevidia. Spaľovač však neskončil. Má plán a zdá sa, že Poe v ňom hrá celkom dôležitú úlohu. Čoskoro zistí, že za spaľovaním sa môže skrývať ešte väčšie zlo.

V tejto knihe je viacero pozitív, ktoré by som rada vyzdvihla. Anotácia síce môže v niekom vyvolať pocit, že ide o ďalšie tuctové dielo, ale nie je to tak. Naopak, dej je skutočne originálny. V momente, keď čakáte jedno, stane sa druhé. Ja som celý čas hádala, kto, čo, ako a hoci niektoré pasáže už naznačovali, čo mohlo byť motívom vrážd, rozuzlenie bolo nečakané a prekvapivé. Navyše, aj postup vyšetrovania (to, kde prebiehalo a ako sa postupne menilo) mi prišiel neopozeraný a pútavý 👍.

Okrem toho, že dej mal primeranú gradáciu, obsahoval aj množstvo dynamických dialógov okorenených štipkou humoru. Hlavné postavy som si celkom obľúbila a oceňujem, že im autor vdýchol ľudskosť v podobe chýb, ktoré mali. Trochu mrzutý detektív Washington Poe, utiahnutý na samote so svojim psom Edgarom (áno, tá spojitosť Poe a Edgar mi ihneď udrela do očí. Chýbal už len kocúr menom Allan😂) a Tilly, ktorá síce mala nadpriemerne vysoké IQ, ale takmer žiadne spoločenské zručnosti. Kombinácia, ktorá v knihe vyvolala niekoľko úsmevných situácií, pri ktorých sa mi dvíhali kútiky úst😆.

"Ponocovanie a whisky nie sú najlepším receptom na príjemné ráno. Edgar ho zobudil o ôsmej. "Poprosím čuranie, raňajky a prechádzku," hovoril jeho výraz."

5⭐/5⭐

Viem si predstaviť, a možno ani nie som ďaleko od pravdy, že autor bude pokračovať v písaní a svojrázneho detektíva Washingtona Poe opäť oživí v ďalšom pokračovaní.

Jediné, z čoho som ostala trošku sklamaná, bola obálka 🤷‍♀. Najmä keď som náhodne na internete narazila na originál. Ten bol, podľa môjho názoru, podstatne pútavejší. Ako sa páči vám? Napíšte mi do komentárov 😉.