Astrid Lindgrenová - Susanne Lieder

11.05.2024

Životopisný príbeh jednej z najslávnejších spisovateliek kníh pre deti.  


Vydavateľstvo: Grada (Metafora)        Rok vydania: 2024        Počet strán: 316        Väzba: pevná         Jazyk: CZ        Žáner: životopisný román


Čo viete o Astrid Lindgrenovej, autorke svetoznámej Pipi Dlhej pančuchy? Viete, že mala nemanželského syna? Ako slobodná matka z dediny to v hlavnom meste nemala ľahké. Napriek tomu sa dokázala pretĺcť zložitým obdobím a stať sa slávnou. Príbehy z detského sveta sypala ako z rukávu, ale aká bola v skutočnosti? Akým bola dieťaťom, ženou, matkou či manželkou? Táto kniha vám ponúka zaujímavý pohľad za zrkadlo.

Hneď v úvode sa musím priznať, že som nečítala najznámejšiu knihu od Astrid – Pipi Dlhú pančuchu. Dostala sa ku mne na prelome detského veku, keď už som začala dospievať a hoci som ju začala čítať, prišla mi čudná a nezmyselná. Možno mi jednoducho nesadla a možno to bolo obdobím, v ktorom som ju čítala – dospievaním. Aj to sa totiž rieši v knihe o Astrid, keď Susanne Lieder zachytáva premenu detského sveta na dospelý.

"To, že už nemohli být dětmi, je zanechalo doslova ochromené a oněmené hrůzou. Jak budou dál žít, jak budou dál dýchat? Být dospělými musí být tak strašně nudné, přímo k smrti nudné."

Mám rada životopisné príbehy. A hoci konkrétne Astrid Lindgrenová nepatrí k mojim obľúbeným autorkám, jej meno je svetoznáme a jednoducho som o nej chcela vedieť viac. V knihe sa dozviete napríklad to, ako sa dostala k písaniu kníh pre deti. Ako vznikali jej postavy, či kde sa brali všetky tie nápady. Zaujímavé bolo čítať aj o tom ako ju ovplyvnilo vlastné detstvo alebo vojna. Môžete sa vžiť do jej pocitov v dôležitých životných okamihoch a nahliadnuť tak za pomyslenú oponu. 

"Je lepší být jednou za čas zklamaný než nikdy nikomu nevěřit."

Kniha bola z tohto pohľadu plná nových informácií ale mne osobne k dobrému pocitu z čítania chýbal nejaký šmrnc, šťava. Príbeh sa relatívne často kĺzal po povrchu každodenných všedností, ktoré boli prešpikované vnútornými pochodmi Astrid. Text bol na môj vkus až príliš často členený, čo ma namiesto plynulého čítania skôr vyrušovalo. Navyše, ani samotná postava Astrid mi veľmi nesadla. V mnohých situáciách som jej správanie nevedela pochopiť (starostlivosť o syna, manželstvo, ...). Ale ťažko môžeme niekoho súdiť, kým sme nechodili v jeho topánkach. Astrid to v živote určite nemala jednoduché a jej únikom z reality bolo práve písanie. Začiatok aj záver na mňa rozhodne urobil dojem. Stránky medzi tým ma však zanechali chladnou a nezasiahli tak, ako som dúfala. Preto knihu hodnotím skôr ako priemer v danom žánri. 

Fanúšikovia Astrid Lindgrenovej si v tejto knihe určite prídu na svoje. O tejto svetoznámej autorke som sa dozvedela veľa nového a práve preto neľutujem, že som si knihu prečítala. 

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada ❤️.

3⭐/5⭐