Ako som sa stala pani Lewisovou - Patti Callahanová

07.03.2021

Fascinujúci, citlivý príbeh o láske, viere, zásadách, túžbach a utrpení. O živote ako takom. O jednej naozaj nepravdepodobnej láske ❤️. 


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2020        Počet strán: 440        Väzba: pevná        Žáner: historický román


Poetka a spisovateľka Joy si stále hľadá svoje miesto v živote. Potrebuje odpovede, odpovede na duchovné otázky a s týmto zámerom sa obráti na váženého člena oxfordskej spoločnosti a svetoznámeho autora Narnie - C. S. Lewisa, prezývaného Jack. Joy však postupne okrem hľadania odpovedí odhaľuje pred Jackom aj tajomstvá svojho rozpadávajúceho sa manželstva a ich vzájomná listová korešpondencia prerastá do niečoho intenzívnejšieho. Následne po dobrodružnej ceste zo známeho New Yorku do absolútne neznámeho Anglicka objavuje silné priateľstvo, vieru a nakoniec aj lásku, o ktorej si myslela, že je absolútne nepravdepodobná. 

Ona bola vydatá žena žijúca s manželom a dvoma deťmi v New Yorku. On bol oxfordský profesor a autor obľúbenej Narnie. To, čo ich spojilo sa naozaj dá označiť slovami "nepravdepodobné". O to krajší a čarovnejší je to príbeh. Citlivé rozprávanie hlavnej hrdinky, ktoré zasiahne srdce 💔.

Autorka sa pustila do skutočne náročného projektu - popísať lásku medzi Joy a Jackom, ktorá už doposiaľ bola veľakrát rôzne interpretovaná. Popísať ju z pohľadu Joy. Popísať ju tak, ako ju ešte nikto nepopísal. Táto verzia je totiž najbližšie pravde a je tak realistická, že budete mať pocit, že ju nenapísala Patti Callahanová, ale samotná Joy Davidmanová.

Poďme teraz trošku ku knihe a jej kvalitám. Ako prvé mi hneď bolo jasné, že strany budú plné silných a zaujímavých myšlienok. Štýl písania bol mierne poetický (veď Joy bola poetka celou svojou dušou😉) a hrdinovia medzi sebou často viedli dlhšie aj kratšie tematické debaty - o literatúre, o láske, o Bohu, o živote ako takom. Napriek tomu sa nemusíte báť, že budete čítať len slohy plné zamyslení. Joy sa toho v živote udialo veľa, mohla by som povedať, že jej život bol plný prekvapení (či už v tom dobrom alebo aj v zlom slova zmysle). 

Kniha je rozdelená na štyri hlavné časti, podľa toho kde sa práve Joy nachádzala (Amerika/Anglicko). Osud ju zaviedol na skutočne nepredvídateľné chodníčky, koniec koncov, bola to jedna silná, odvážna žena a v tej dobe sa snažila o to, čo ženám väčšinou nebolo tolerované. Na to, aby som vyjadrila čo tým myslím určite postačí nasledujúca citácia:

"Muži to majú jednoduchšie," povedala som. Nie je to spravodlivé, ale je to tak. Manželky a matky sa nemôžu len tak postaviť a povedať, že idú do Anglicka písať a robiť výskum a rozhovory. Ty môžeš odísť na dva mesiace a študovať, môžeš všetky štyri deti nechať so ženou, ale existuje akési neviditeľné a nepísané pravidlo, že ja to isté urobiť nemôžem."

Ako matka som sa s Joy okamžite stotožnila. Hoci svoje deti nadovšetko milujeme, často a mnohé z nás v materstve musia potláčať svoje skutočné ja. Joy sa veľmi trápila nad tým čo je správne. Ako skĺbiť úlohu matky, manželky s úlohou poetky a spisovateľky?

Okrem zaujímavých myšlienok sa z knihy dozviete aj veľa pútavých faktov. O tom, pod akým pseudonymom Lewis písal, aké mal životné zásady, čo ho najviac inšpirovalo. A vedeli ste, že bol veľmi dobrým priateľom J. R. R. Tolkiena? Ja som to netušila a tak som sa dozvedela veľa nového o tom ako sa zoznámili, čo mali spoločné a ako Tolkiena prezývali. Okrem neho sa v knihe spomína aj množstvo ďalších spisovateľov, autorov a osobností. Je to také malé nahliadnutie do života spisovateľov a literatúry 👍. 

"... ja som si však napriek tomu veľmi dobre uvedomovala, že naša láska bola ako hmla alebo vietor. Bolo ju skôr cítiť ako vidieť, objavovala sa a zase mizla ..."

Čitateľský zážitok z tejto knihy je jednoznačne zaručený. Užila som si každú stranu, každé slovo a po prečítaní som okamžite googlila fotografie a ďalšie informácie. Myslím, že z mojej recenzie je viac než jasné, že kniha poputuje do rebríčka TOP 2021, napriek tomu, že vyšla ešte minulý rok. 

5⭐/5⭐ 

C. S. Lewis a jeho dielo

Priznám sa, že pred čítaním tejto knihy som toho o C. S. Lewisovi nevedela veľa. Povedzme, že takmer nič (okrem toho, že je autorom Narnie). Tesne pred tým ako som sa pustila do prvých strán som si ale vyhľadala jeho diela a okamžite som vedela, že si v budúcnosti aspoň niektoré určite musím prečítať. Už len názvom ma zaujali Rady skúseného diabla. Lewis tu popisuje korešpondenciu medzi skúseným diablom a jeho mentorom. Alebo Veľký rozvod - alegorický príbeh o ceste autobusom, ktorý premáva medzi Peklom a Nebom. Významné sú aj jeho knihy Zaskočený radosťou, Štyri lásky alebo O zármutku. Ak však chcete vedieť aký bol Jack človek, mnohé sa dozviete aj z tejto knihy.

"Niekedy láska rozkvitne práve vtedy, keď na scénu vkročí tretí nepriateľ. No a kto je dôstojnejším nepriateľom ako smrť?"

Zopár zaujímavosti na záver:

- láska medzi Jackom a Joy bola taká fascinujúca, že sa stala podkladom aj pre filmové spracovanie - Shadowlands (Krajina tieňov) z roku 1993, kde si hlavnú úlohu zahral Anthony Hopkins

- Joy mala dvoch synov Douglasa a Davida. Práve David v mnohých publikáciách a aj vo filmovom spracovaní nie je vôbec spomínaný, akoby vôbec neexistoval

- Douglas len nedávno prelomil mlčanie a rozpovedal pravdu o detstve s bratom Davidom, ktorému diagnostikovali schizofréniu. Jack sa aj napriek podlomenému zdraviu snažil Davidovi pomôcť.

- Jackov brat Warnie trpel alkoholizmom, podstúpil niekoľko liečení ale z alkoholizmu sa nikdy úplne nedostal

Zdroj zaujímavostí: firstthings.com

Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net ❤️.