Aké je to byť vtákom - Tim Birkhead, Catherine Raynerová

05.03.2023

Viete, ktorý vták je prefíkanejší ako líška? Ako sa tučniaky obrovské starajú o potomstvo, či ako vyzerá spolupráca vtákov a ľudí? Nech sa páči, poďte so mnou zistiť, aké je to byť vtákom 😉.


Vydavateľstvo: Bambook (Grada)        Rok vydania: 2023        Počet strán: 48        Väzba: pevná         Ilustrácie: Catherine Raynerová       Preklad: Katarína Slabeyová        Vekové odporúčanie: 6+ 


Tim Birkhead je medzinárodné uznávaný ornitológ a emeritný profesor zoológie na univerzite v Sheffielde. Je známy popularizáciou zoológie, napísal mnoho vynikajúcich kníh, medzi ktoré patrí aj táto jeho prvotina pre deti, ktorá získala cenu Margaret Malletovej za detskú náučnú knihu v roku 2022.

Knižka veľmi pútavým spôsobom oboznamuje detského čitateľa s dvadsiatimi vtákmi a ich špeciálnymi schopnosťami. Ide o vtákov z viacerých kútov sveta, pričom o niektorých som ani ja sama netužila, že existujú. Každému vtákovi je venovaná jedna plnofarebná nádherne ilustrovaná dvojstrana. Informácie sú podané nenútene, formou akoby kratučkého príbehu, v ktorom nás autor dokáže krásne vtiahnuť do prostredia typického pre daného vtáka. Hoci ide o náučnú knižku, deti nie sú zahltené množstvom informácií. Text je primerane stručný, hravý, vzbudzuje zvedavosť a túžbu po vedomostiach. Volá nás k tomu, aby sme chceli vedieť viac. Viac pozorovali prírodu s otvorenými očami aj ušami, viac zmyslovo vnímali - skrátka, viac sa zaujímali aj o vtákov okolo nás. Mne určite nestačilo a niektoré z vtákov som si dodatočne googlila, aby som si rozšírila znalosti.  Ako som však spomínala, pre deti bolo informácií tak akurát. 

Knihu by som odporúčala deťom 6+. Máme mladšie deti a obe napriek tomu pozorne počúvali, pričom päťročný sa aj aktívne zaujímal. Pre mňa je to dôkaz, že kniha je skutočne napísaná tak, aby deti nadchla a vzbudila v nich záujem. 

Zhrnutie: Aké je to byť vtákom je skutočne výborná, krásne ilustrovaná, detská náučná knižka. Pútavo spracovaná a zaujímavá ako pre deti, tak aj pre dospelých. Jedna z kníh, ktoré si ešte určite budeme priebežne čítať a pravidelne vyťahovať z poličky ❤️. Pre malých milovníkov zvierat a prírody rozhodne správna voľba 👍.  

Za knižku poskytnutú na recenziu ďakujeme vydavateľstvu Grada.