365 otázok v duši ženy (s odpoveďami z Božieho srdca) - Katherine J. Butler

22.08.2022

Každý máme občas zlé obdobie. Posledné týždne boli u nás náročné po fyzickej aj psychickej stránke a tak som bola rada, že mám doma túto knihu a mohla som v nej hľadať povzbudenie a upokojenie.


Vydavateľstvo: Christian Project Support          Rok vydania: 2020        Počet strán: 380        Preklad: Eva Pelzlová        Žáner: náboženská literatúra


Kniha obsahuje odpovede na bežné (ale aj menej časté) otázky, zaváhania, problémy, s ktorými sa v živote stretávame. Ako napovedá názov, určená je predovšetkým veriacim ženám. Má za úlohu povzbudiť ducha, upevniť vieru, dodať nádej a silu v ťažkých chvíľach.

Koncept knihy je riešený veľmi zaujímavým spôsobom. Každá strana obsahuje heslo (zoradené podľa abecedy), z ktorého je odvodená otázka. Nasleduje odpoveď priamo zo Svätého Písma, zamyslenie k danej téme a nakoniec podnety na osobnú modlitbu. Niektoré slovíčka sa opakujú, pretože z ich podstaty môže vzísť viac otázok ako len jedna. A niektoré slovíčka sú si zase vo svojom význame podobné a tak dostaneme aj podobnú odpoveď (čo je však prirodzené, keďže základ, o ktorý sa vo viere opierame je dôvera v Boha).

Príklad otázok: Beznádej (Čo môžem robiť, keď sa veci zdajú beznádejné?); Hnev (Ako môžem lepšie ovládať svoj hnev?); Láskavosť (Očakáva sa odo mňa, že budem vždy milá - aj voči náročným osobám?); Myšlienky (Ako myšlienky ovplyvňujú konanie?); Ochrana (Prečo Boh chráni niektorých ľudí, ale iných nie? Ako môžem dôverovať, že bude chrániť mňa?); Sklamanie (Ako dokážem zvládať svoje životné sklamania?); Strach (Ako môžem vyhrať boj so strachom?); Zlo (Ak je Boh dobrý, prečo dovolí, aby ľudia robili zlé veci?).

Z tohto pohľadu tak môžeme knihu využiť a čítať viacerými spôsobmi. Postupne stránku po stránke, nechať si na každý deň v roku jedno zamyslenie, alebo si v nej zakaždým vyhľadať to, čo nás aktuálne sužuje. Ja sa priznám, že som už využila dve z týchto možnosti. Najskôr som si len vyhľadávala podľa hesiel ale následne som sa do čítania ponorila a čítala stránku za stránkou. Určite prínosné, príjemné a povzbudivé čítanie, ktoré dokáže aspoň čiastočne upokojiť myseľ 🙌. Zaujali ma mnohé pekné prirovnania aj silné myšlienky. Hoci nemôžem na sto percent povedať, že kniha dokáže "liečiť", rozhodne však dokáže podať pomocnú ruku ❤️.

"Cieľom zábradlia nie je obmedzovanie našej slobody, ale chrániť náš život! Podobne aj Božie slovo je ako zábradlie, ktoré potrebujeme, aby sme bezpečne prešli životom - nie je na to, aby nás obmedzovalo, ale aby nám pomáhalo vyhnúť sa nebezpečenstvám a uchrániť naše životy pred tým, aby sa nám vymkli spod kontroly."

PS: pekná a pokojom pôsobiaca vizuálna stránka je už len dodatočným bonusom. Určite poteší aj praktická lacetka a obsah na začiatku knihy 👍.

  4,5⭐/5⭐