24 hodín v starovekom Egypte - Donald P. Ryan

13.01.2022

Fakty z histórie podané pútavým a zaujímavým spôsobom. To ja môžem 👍.


Vydavateľstvo: Eastone Books        Rok vydania: 2019        Počet strán: 208        Väzba: pevná        Žáner: odborná literatúra


Renomovaný a medzinárodne uznávaný historik, archeológ a egyptológ Donald P. Ryan vám v tejto knihe predstaví jeden obyčajný deň v starovekom Egypte očami tých, ktorí tam vtedy žili. Prežijete 24 príbehov ľudí rôznych spoločenských vrstiev - od samotného faraóna, cez jeho vezíra, sluhu, balzamovača, až po sedliaka, hrnčiara alebo profesionálnu plačku. Ocitnete sa v ich koži a spoznáte ich bežné problémy, radosti aj starosti dňa. Zistíte napríklad aké dary prijímal faraón, ako lekár liečil rany, akú úlohu mali kňažky, ako sa plánovali hrobky, či čo cez deň robila gazdiná kým bol jej muž, sedliak, na poli. 

Najviac ma oslovila forma knihy. Vďaka nej som, vlastne, po knihe siahla. Autor nám vierohodne a šikovne ukazuje ako to kedysi fungovalo v Egypte. Dokonalé ponorenie sa do minulosti. Text sa číta ľahko a to aj napriek množstvu nových informácií. Vôbec som nemala pocit, že by som bola nimi zahltená. Naopak, vďaka takejto beletrizovanej forme sa toho na mňa nalepilo oveľa viac ako keby som čítala nejakú encyklopédiu alebo odbornú knihu o Egypte.

Kniha zaujala aj po vizuálnej stránke. Okrem toho, že sú jednotlivé časti rozdelené na hodiny v rámci dňa, autor vytvoril aj množstvo zvýraznených odsekov s doplňujúcimi informáciami alebo vysvetleniami. V každom príbehu sa navyše nachádza aj aspoň jedna ilustrácia. Tie vedia knihu vždy obohatiť 😊.

Ako spomínam v úvode, autor knihy je odborníkom priamo z fachu a tak pre neho zrejme nebolo náročné vyskladať mozaiku obyvateľov starovekého Egypta a popísať ich deň. Na druhej strane sa však musel pohrať s beletrizovaním faktov a dať všetkému pútavú formu. To sa podľa mňa podarilo 👍, aj keď sa musím priznať, že miestami bol príbeh predsa len slabší. 

Kniha vyšla v rámci edície 24 hodín v Starovekej knihe dejín (ako druhá v poradí) a ja si určite rada prečítam aj ostatné časti. (napr. 24 hodín v starovekom Ríme alebo najnovšia 24 hodín v starovekej Číne).

4⭐/5⭐