Posvieťme si na knihy – doslova

24.08.2021

Čo vy a lampičky na knihy? Používate? Potrebujete, nepotrebujete, registrujete? V prípade, že ste už nad podobnou vecičkou uvažovali - čo by mala mať? Aké parametre by mala spĺňať?


Nedávno som v stories na Instagrame riešila práve takéto osvetlenie knihy - keď večer nechcete rušiť svoje okolie. Dostala som pár tipov a rád a chcela by som sa o ne s vami podeliť 😉.

Najviac ste mi písali, že namiesto tých klasických lampičiek so štipcom, ktoré sa pripevnia na knihu, používate obyčajné čelovky. Výhodou je, že kam sa otočíte, tam vidíte a nič vám neprekáža na knihe 👍. Nevýhodou je (teda hlavne pre mňa), že čelovka nemusí byť na hlave pohodlná a svetlo, ktoré vydáva (konkrétne tá naša, čo sme mali doma 😊) je príliš silné, čiže koniec koncov rušíte okolie podobne ako keby ste si zapli rovno nočnú lampu.

Veľmi zaujímavý bol tip na lampičku pre hudobníkov. Princíp je úplne rovnaký - má ohybný krk a štipec na pripevnenie. Žiaľ, konkrétnu lampičku, ktorá by mi vyhovovala vo všetkých parametroch by som ťažko zháňala - hudobniny mám dosť od ruky 🙈. Ale ešte stále mi vŕta v hlave a uvažujem, že si ju zaobstarám cez internet (napriek poštovnému).

Keď sa budete snažiť googliť, zistíte, že týchto lampičiek, ktoré sa pripnú o knihu je naozaj celkom dosť, akurát je náročnejšie vybrať takú, ktorá sa vám hneď nerozpadne a splní očakávania.

A akú som si nakoniec vybrala ja?

Pre mňa bolo v tomto ohľade dôležité, aby lampička na knihe pevne držala, zároveň bola ohybná a nevrhala príliš silné svetlo. Vyberala som však tak dlho, že som nakoniec zašla do najbližšieho elektra a spýtala sa 😅. Dlho hľadali, až nakoniec na celej predajni našli až dva kusy z toho istého druhu (čiže výber žiadny, brala som čo bolo🤷‍♀️😂). Lampička je značky Energizer, štipec je silný ale zároveň jemný ku knihe, krk ohybný a pevný. Žiaľ, nie je nabíjateľná, funguje vďaka gombíkovej batérii, ku ktorej sa kvôli výmene budem musieť dostať cez tri skrutky 🪛. Dajme tomu, že to bude (dúfam) minimálne za rok... 

Prvé dni som bola celkom nadšená. Neskôr som spoznala ďalšie negatívum. Lampička má predsa len na môj vkus príliš intenzívne svetlo, ktoré sa nedá stlmiť. Nemôžem ju z tohto dôvodu vrátiť, tak to riešim tak, že si ju pripínam skôr na spodnú časť knihy.

Dúfam, že môj článok bol pre vás aspoň čiastočne užitočný - napriek tomu, že som vám nedala konkrétny typ na lampičku. S tou, ktorú mám som v konečnom dôsledku spokojná a ak ju budem používať naozaj často, porozmýšľam ešte nad tou z hudobnín 😉.