Šílená - Louisa Treger

03.04.2024

Pútavý životný príbeh ženy, ktorá sa vo svete mužov túžila stať novinárkou. 


Vydavateľstvo: Metafora (Grada)        Rok vydania: 2024        Počet strán: 304        Väzba: pevná        Jazyk: CZ        Preklad: Veronika Lásková        Žáner: životopisný román, spoločenský román


Je rok 1887 a Nellie Blyová sa vydáva do New Yorku s túžbou presadiť sa vo svete žurnalistiky. Nechce písať o záhradníčení alebo o tom ako sa majú dámy starať o vlasy, sníva o skutočnej reportáži, ktorá má hĺbku a váhu. Lenže vo svete mužov, nemá žena – reportérka žiadne miesto. Nellie sa však len tak ľahko nevzdá a predloží majiteľovi denníka The World ponuku, ktorá sa neodmieta. Nechá sa zavrieť do neslávne známeho blázinca na Blackwellovom ostrove, aby o ňom mohla napísať. Za bránami blázinca však okúsi hrôzy, ktoré sama nečakala. Na pokraji so silami začína pochybovať, či sa niekedy dokáže z toho pekla dostať von. 

Som veľký fanúšik životopisných príbehov a o to viac ak ide o niekoho, koho meno nie je až také známe (hoci by malo). Šílená je životný príbeh odvážnej a šikovnej Nellie, ktorá túžila v živote niečo dokázať a vymaniť sa zo zaužívaných rodových stereotypov. V dobe, keď bolo úlohou ženy starať sa o domácnosť a deti, sa rozhodla vydať úplne inou cestou. Napriek prekážkam odhodlane kráčala za svojím cieľom a stala sa tak priekopníčkou medzi ženami novinárkami. V brandži, v ktorej nie je jednoduché pracovať ani v dnešnej dobe, chcela poukazovať na problémy vo vtedajšej spoločnosti. 

Kniha začína pekne od začiatku. S našou hrdinkou prežívame náročné detstvo aj dospievanie. Vidíme ako hľadala samu seba, svoj vlastný zmysel života. Presúvame sa do dospelosti a následne sa väčšina knihy zameriava práve na prelomové dni strávené v psychiatrickej liečebni, z ktorej akoby nebolo cesty späť. To, čo sa tam dialo na Nellie určite zanechalo nezmazateľné stopy. O praktikách, ktoré v tej dobe panovali v podobných ústavoch som už čítala aj v iných knihách ale mnohé bolo aj pre mňa prekvapením. Stretávame sa tu aj s osudmi ostatných chovankýň z ústavu. Práve prostredníctvom nich vidíme aké jednoduché bolo vyhlásiť akúkoľvek ženu za duševne chorú. Stačilo, že sa pre niekoho stala nepohodlnou. 

"Jak může žena v tomhle městě získat místo reportérky?" Zdalo se jí, že mu trochu zajiskřilo v očích, když odpověděl: "To skutečně nevím."

Autorka veľmi živo a autenticky opísala vnútorné rozpoloženie Nellie, ktorej odhodlanie napísať článok po skúsenostiach v ústave ešte viac rástlo. Nešlo jej len o vytvorenie akejsi senzácie, ktorou by šokovala širokú verejnosť. Chcela aby sa o nekalých praktikách v ústave dozvedeli aj na vyšších miestach, aby sa niečo zmenilo. Keď si raz žena niečo zaumieni, nikto by jej nemal stáť v ceste 😅... A či táto jej obeta priniesla zlepšenie podmienok v danom alebo iných podobných ústavoch? To sa už dozviete z knihy 😉. 

Nakoniec Nellie prohlásila: "Takže všechny ty pacientky, o kterých jsi mi povídala, jsou označeny za šílené jenom proto, že se vzeprěly zavedeným pořádkům, kdy má žena být zticha a poslouchat?"
"Ano, přesně tak. Jejich muži to narafičí tak, aby je sem dostali."

Veľmi oceňujem aj biografický doslov, kde sme sa v stručnosti dozvedeli aj zvyšok Nellinho životného príbehu. Nellie bola naozaj priekopníčkou, bojovníčkou s obrovskou dávkou odhodlania. Položila základy pre dnešné investigatívne novinárstvo a ukázala svetu, že aj žena môže byť tým, kým chce. Knihu určite odporúčam. 

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada. 

5⭐/5⭐